Świat według Ludwiczka - czyli humorystyczne odzwierciedlenie smutnej rzeczywistości
Świat według Ludwiczka - czyli humorystyczne odzwierciedlenie smutnej rzeczywistości Świat według Ludwiczka - czyli humorystyczne odzwierciedlenie smutnej rzeczywistości

Świat wykreowany przed Ludwiczka w bajce był przezabawny. Prawdziwe życie Louiego Andersona nie było jednak tak kolorowe.

Serialowa rodzina Ludwiczka składała się z 4 osób. Andiego (taty), Ory (mamy), Tommiego (młodszego brata) oraz jego samego. Serial ukazuje szereg zabawnych historii rodziny Andersonów. Louie jest kreatorem całej scenerii, tata dba o śmiech (będąc przy tym śmiertelnie poważnym), mama jest ciepłą kobietą zespalającą wszystkich, natomiast młodszy brat to malutki dzieciak. Cytaty ojca Ludwiczka do dziś mają swoje miejsce w kanonie najzabawniejszych.

„Kiedy miałem 5 lat, miałem własny dom i pracę".

„Kiedy byłem mały, nie miałem stojaka, musiałem sam trzymać choinkę".

„Wyzwoliłem Francję, mając tylko durszlak".

Wszystkiego tego dokonał jeden człowiek...

Niestety przezabawny serial nie miał odzwierciedlenia w prawdziwych doświadczeniach pulchnego chłopczyka. Andy Anderson był alkoholikiem, który wielokrotnie znęcał się nad swoją rodziną. Ora Anderson była bardzo ciepłą osobą. Syn oddał pełny jej obraz w serialu.

Louie zmaga się z otyłością oraz depresją od wielu lat. W jednym z wywiadów przyznał, iż otyłości nabawił się, gdy „zajadał" stres wielokrotnie wywoływany przez swojego ojca. Ojciec wielokrotnie krzyczał i bił swoją liczną rodzinę. Tommy Anderson zmarł w 2016 roku.

Od lewej: Loui Anderson, Tommy Anderson

Kilka faktów:

Jego prawdziwa rodzina składała się z 11 osób, oprócz serialowej głównej czwórki byli jeszcze: Laura, Daniel „Danny”, Carol, Sid, Julia, Charlie, John i Peter. Większość z nich została epizodycznie wspomniana w bajce.

Jego rodzinny dom nie przypominał tego serialowego, ich mieszkanie było małe, a okolica była nieciekawa.

Jego małżeństwo z 1985 roku trwało tylko 4 tygodnie.

Był prowadzącym amerykańskiej wersji Familiady.

Serial wygrał 3 nagrody Emmy Awards.

Został oskarżony przez niejakiego Richarda Gordona o molestowanie seksualne.1

1Richard Gordon żądał pieniędzy za nieujawnienie do tabloidów informacji o rzekomej seksualnej propozycji ze strony Andersona. Louie zgodził się zapłacić $100 000, z biegiem czasu Richard zażądał większej ilości pieniędzy, wówczas Anderson pozwał Gordona. Richard Gordon został skazany na 21 miesięcy więzienia.

Wydawałoby się, iż skoro płacił, to miał coś na sumieniu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż był to 1993 rok, a Louie przygotowywał się do jednej z ról. Obawiał się, iż pismaki podchwycą temat, choć był nieprawdziwy i straci wskutek tego swoją rolę...

Louie Anderson-kreator animowanego serialu w świetny sposób stworzył alternatywną rzeczywistość swojego dzieciństwa.

źródło: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

0.064543962478638