Zniesiono wizy do USA. Zobacz, jak można podróżować za ocean
Zniesiono wizy do USA. Zobacz, jak można podróżować za ocean Zniesiono wizy do USA. Zobacz, jak można podróżować za ocean

Polacy mogą pożegnać się z wizami do Stanów Zjednoczonych. Donald Trump podpisał dokument znoszący obowiązek wizowy.

Od 11 listopada 2019 roku wizy do USA nie są już potrzebne. Podróżowanie w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy stało się możliwe, ponieważ w 2019 roku odsetek odmów w amerykańskim procesie wizowym dla obywateli Polski spadł poniżej 3 procent. Był to rekordowo niski wynik.

Przez wejście Polski do programu ruchu bezwizowego należy rozumieć, że wizy B1/B2 zastąpiła elektroniczna autoryzacja ESTA. Za wniosek w tej sprawie należy zapłacić 14 dolarów. Pozwala on na wielokrotne wyjazdy do Stanów w ciągu dwóch lat.

Osoby, które posiadają wizę B1 bądź B2 mogą wybrać się do USA na ich podstawie. Pozostali muszą zgłosić się on-line po elektroniczną autoryzację ESTA, która wynosi 14 dolarów i upoważnia do wyjazdów do Stanów w czasie dwóch lat. Jeżeli autoryzacja zostanie odrzucona, wówczas będzie trzeba ubiegać się o tradycyjną wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.

Visa Waiver Program odnosi się do 50 stanów USA, a także terytoriów USA Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych z ograniczonym zastosowaniem do innych obszarów w USA. Program VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Na ten moment Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nie spełniają warunków programu. 


Powered by Froala Editor

0.10680603981018