Najbardziej skandaliczni papieże w dziejach
Najbardziej skandaliczni papieże w dziejach Najbardziej skandaliczni papieże w dziejach

Papież kojarzy się z osobą, która ma powszechny autorytet. Osobą niesplamioną czynami zabronionymi. Niektórzy jednak mieli za uszami więcej niż przeciętny człowiek.

Funkcja papieża obowiązuje od roku 33, wówczas to Święty Piotr stał się pierwszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Obecnie głową Stolicy Apostolskiej jest Franciszek, który jest 266 papieżem. Chrześcijaństwo pozostaje  nadal najliczniejszą religią.

Wstydem dla wiary chrześcijańskiej są nominacje kilku papieży. Szczególnie siedmiu, którzy podani zostali poniżej. Dopuścili się oni m.in. skandali seksualnych, przywłaszczeń oraz innych "grzechów".

Poniżej lista 7 najbardziej żenujących papieży, ułożona chronologicznie.

1. STEPHANUS VI (896-897)

Wykopał zwłoki swojego poprzednika (Formosusa)  i „postawił je” przed sądem. Zlecił ubranie ciała w papieskie szaty i położenie go na tronie. Wykrzykiwał pytania, na które poprzednik „nie był w stanie” odpowiedzieć. Formosus został uznany za winnego krzywoprzysięstwa, a jego ciało wrzucono do Tybru. W końcu sam został uwięziony i uduszony przez zwolenników poprzedniego papieża.

2. IOANNES XII (955-964)

Swoją rezydencję zamienił w burdel. Wielokrotnie oskarżany był o zabójstwo, krzywoprzysięstwo oraz świętokradztwo. Jego żywot zakończył się, gdy pewien mężczyzna wrócił szybciej do domu, a żona baraszkowała w tym czasie z papieżem. Ioannes został bardzo ciężko pobity, umarł trzy dni później z powodu odniesionych ran.

3. BONIFACIUS VIII (1294-1303)

Bonifacius twierdził, że seks z małymi chłopcami nie jest grzechem. Był na tyle narcystyczny, że kazał wznieść swoje posąg i w całym Rzymie. Ponadto wobec sporu politycznego kazał zniszczyć całe miasto zwane Palestriną.

4. XYSTUS IV (1471-1484)

Posiadał 6 nieślubnych dzieci, w tym jedno ze swoją siostrą. Stworzył podatek kościelny od prostytutek oraz obciążył księży za posiadanie kochanek. Nepotyzm nie był mu obcy, uczynił kardynałów z 6 swoich siostrzeńców .

5. ALEXANDER VI (1492-1503)

 

Przed piastowaniem funkcji papieża nazywał się Rodrigo Borgia. Był członkiem znanej włoskiej rodziny przestępczej. Stał się papieżem dzięki swoim pieniądzom. Mianował członków swojej rodziny na prominentne stanowiska. Posiadał czworo dzieci; swoją jedyną córkę - Lucrezię -poślubił.

6. IULIUS II (1503-1513)

Uwielbiał władzę i był bardzo porywczy. Zwykł ubierać srebrną zbroję i prowadzić oddziały na południe, angażując się w bitwy o rozszerzenie zasięgu terytorium kościoła. Lubił prostytutki, przez co zaraził się kiłą.

7. PAULUS IV (1555-1559)

Był antysemitą. Stworzył żydowskie getto w Rzymie. Żydzi zmuszeni byli do noszenia specjalnych żółtych czapeczek. Ponadto zlecił zniszczenie kilku synagog. Po śmierci wierni dewastowali jego posągi.

źródło: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]

0.15287804603577