Poznaj 20 sztuczek klawiaturowych Windowsa a twoja mysz szybko wyleci za okno!
Poznaj 20 sztuczek klawiaturowych Windowsa a twoja mysz szybko wyleci za okno! Poznaj 20 sztuczek klawiaturowych Windowsa a twoja mysz szybko wyleci za okno!

Nie wyobrażasz sobie pracy z komputerem bez myszki? Czas to zmienić! Pokażemy ci, jak szybko i sprawnie użyć odpowiedniej kombinacji klawiszy na klawiaturze. 

Ctrl+Z: Cofnij

Bez względu na to, jakiego program używasz, Ctrl+Z cofnie ostatnią akcję. Niezależnie od tego, czy właśnie nadpisałeś cały akapit w Microsoft Word, czy usunąłeś plik, którego nie chciałeś, ten skrót ratuje ci tyłek.

Ctrl+W : Zamknij

Ten skrót działa prawie wszędzie. Ctrl + W zamknie wszystko, co przeglądasz.

Ctrl+A : Zaznacz wszystko

To polecenie pozwala podświetlić cały tekst w dokumencie lub wybrać wszystkie pliki w folderze. Naciśnięcie Ctrl + A może zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie spędziłbyś na klikaniu i przeciąganiu myszy.

Alt+Tab : Przełącz aplikacje

To jeden z klasycznych skrótów systemu Windows i przydaje się, gdy używasz wielu aplikacji.

Alt+F4: Zamknij aplikacje

Wyłącza aktywne aplikacje, dzięki czemu możesz pominąć proces polowania na ich menu ekranowe. Nie martw się o utratę niezapisanej pracy dzięki temu poleceniu — wyświetli się prośba o zapisanie dokumentów przed ich zamknięciem.

Skróty nawigacyjne systemu Windows

 

Win+D: Pokaż lub ukryj pulpit

Ta kombinacja klawiatury minimalizuje wszystkie otwarte okna, wyświetlając ekran główny. Jeśli przechowujesz rzędy i rzędy plików i skrótów na pulpicie, Win + D pozwoli uzyskać do nich dostęp w kilka chwil.

Win + strzałka w lewo lub Win + strzałka w prawo : Przyciągaj okna

Przyciąganie okna po prostu otwiera je po jednej stronie ekranu (w lewo lub w prawo, w zależności od strzałki). Pozwala to na porównywanie dwóch okien obok siebie i utrzymuje porządek w przestrzeni roboczej.

Win+Tab: Otwórz widok zadań

Podobnie jak Alt + Tab, ten skrót umożliwia przełączanie aplikacji, ale robi to, otwierając zaktualizowany przełącznik aplikacji Windows. Najnowsza wersja wyświetla na ekranie miniatury wszystkich otwartych programów.

Tab i Shift+Tab: Przechodzenie do tyłu i do przodu przez opcje

Gdy otwierasz okno dialogowe, te polecenia przenoszą Cię do przodu (Tab) lub do tyłu (Shift+Tab) przez dostępne opcje, oszczędzając jedno kliknięcie. Jeśli masz do czynienia z oknem dialogowym, które ma wiele kart, naciśnij Ctrl+Tab lub Ctrl+Shift+Tab , aby poruszać się po nich.

Ctrl+Esc: Otwórz menu Start

Jeśli używasz klawiatury, która nie ma klawisza Windows, ten skrót otworzy menu Start. W przeciwnym razie szybkie naciśnięcie klawisza Windows zrobi to samo. Stamtąd możesz pozostać na klawiaturze i poruszać się po menu Start za pomocą klawiszy kursora, Tab i Shift+Tab .

Zaawansowane sztuczki ze skrótami Windows

F2: Zmień nazwę

Zaznacz plik i naciśnij F2, aby nadać mu nową nazwę. To polecenie umożliwia także edycję tekstu w innych programach— na przykład dotknij F2 w programie Microsoft Excel, a będziesz mógł edytować zawartość komórki, w której się znajdujesz.

F5: odśwież

Podczas przeglądania wiersza klawiszy funkcyjnych spójrz na F5. Ten klucz odświeży stronę — dobra sztuczka, gdy używasz Eksploratora plików lub przeglądarki internetowej. Po odświeżeniu zobaczysz najnowszą wersję przeglądanej strony.

Wygraj + L: Zablokuj komputer

Chroń swój komputer przed wścibskimi spojrzeniami, używając tej kombinacji klawiszy tuż przed odejściem od biurka na przykład. Win+L blokuje komputer i przywraca ekran logowania.

Win + I: Otwórz ustawienia

Za każdym razem, gdy chcesz skonfigurować sposób działania systemu Windows, naciśnij ten skrót klawiaturowy, aby wyświetlić okno dialogowe Ustawienia. Alternatywnie użyj Win + A , aby otworzyć panel Centrum akcji, który wyświetla powiadomienia i zapewnia szybki dostęp do niektórych ustawień.

Win + S: Wyszukaj w systemie Windows

Pasek zadań systemu Windows zawiera przydatne pole wyszukiwania, które umożliwia sprawdzanie Cortany lub przeglądanie aplikacji i zapisanych plików. Przejdź od razu do niego za pomocą tego skrótu klawiaturowego, a następnie wpisz wyszukiwane hasła.

Win + PrtScn: Zapisz zrzut ekranu

Nie ma potrzeby otwierania dedykowanego narzędzia do zrzutów ekranu : Win + PrtScn przechwytuje cały ekran i zapisuje go jako plik PNG w folderze Zrzuty ekranu w folderze Obrazy. W tym samym czasie system Windows również skopiuje obraz do schowka. Jeśli nie chcesz przyciągnąć całego ekranu, kombinacja Alt + PrtScn zrobi zrzut ekranu tylko aktywnego okna, ale skopiuje tylko ten obraz do schowka, więc nie otrzymasz zapisanego pliku.

Ctrl+Shift+Esc: Otwórz Menedżera zadań

Menedżer zadań to okno na wszystko, co działa w systemie Windows, od otwartych programów po procesy w tle. Ten skrót wywoła Menedżera zadań, niezależnie od używanej aplikacji.

Win+C: Zacznij rozmawiać z Cortaną

Ten skrót przełącza Cortanę w tryb słuchania. Otwórz Cortanę w polu wyszukiwania paska zadań, kliknij ikonę koła zębatego i włącz skrót klawiaturowy. Po włączeniu skrótu naciśnij Win + C , gdy chcesz porozmawiać z cyfrowym asystentem.

Win+Ctrl+D: Dodaj nowy wirtualny pulpit

Wirtualne komputery stacjonarne tworzą dodatkowe ekrany, na których można przechowywać niektóre z otwartych aplikacji i okien, zapewniając dodatkową przestrzeń roboczą. Ten skrót pozwala Ci go utworzyć. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Widok zadań po prawej stronie pola wyszukiwania paska zadań, aby przełączyć się z jednego pulpitu na drugi. Możesz też zastosować Win + Ctrl + strzałka, będzie przełączać się między otwartymi pulpitami, a Win + Ctrl + F4 zamknie ten, który aktualnie przeglądasz i przeniesie otwarte okna i aplikacje do następnego dostępnego pulpitu wirtualnego.

Win + X: Otwórz ukryte menu

System Windows ma ukryte menu Start, zwane menu Quick Link, które umożliwia dostęp do wszystkich kluczowych obszarów systemu. Stąd możesz przejść bezpośrednio do Menedżera urządzeń, aby przejrzeć i skonfigurować dowolny sprzęt, taki jak drukarki lub klawiatury, który jest aktualnie podłączony do systemu. Możesz też szybko wyświetlić okno wiersza polecenia PowerShell, aby uzyskać dostęp do zaawansowanych poleceń systemu Windows.

0.1141939163208