6 dowodów na to, że Rosja Putina jest faszystowskim państwem!
6 dowodów na to, że Rosja Putina jest faszystowskim państwem! 6 dowodów na to, że Rosja Putina jest faszystowskim państwem!

Ruszyzm lub po prostu rosyjski faszyzm, to ideologia, która dzięki polityce tej bestii, Putina sprawiła, że o Rosji można spokojnie mówić jako o państwie faszystowski,.

Termin ten został ukuty przez dziennikarzy gdy trzeba było jakoś opisa odjechany ultranacjonalizm uprawiany przez kacapów w Czeczenii i Gruzji pod koniec lat 90.

Dopiero od czasu wojny z Ukrainą skrystalizował się i przyjął obecną formę putinianu faszyznianu.

Ideologia rosyjska ma niewątpliwie głębokie korzenie faszystowskie. Jej podwaliny położył rosyjski ultranacjonalistyczny myśliciel polityczny Iwan Iljin (1883–1954), do którego twórczości Putin często nawiązywał w przemówieniach. Niedawno Putin inspirował się dziełami współczesnych myślicieli skrajnej prawicy Aleksandra Dugina i Timofeja Siergiejcewa. Ten ostatni w kwietniu 2022 roku opublikował artykuł wzywający do całkowitego zniszczenia państwa ukraińskiego i jego tożsamości narodowej.

Russzyzm, podobnie jak inne formy faszyzmu, podtrzymuje ultranacjonalistyczny i dyktatorski system polityczny z silnym najwyższym przywódcą, który wymaga całkowitego posłuszeństwa od obywateli.

Zasady Putina dotyczące rządzenia są bardzo jasne i przedstawiamy 6 cech.

1. Rosja wygrała II wojnę światową

Ruszyzm w dużym stopniu opiera się na historii. Według propagandy szerzonej przez Putina i jego zwolenników Rosja (ZSRR) wygrała drugą wojnę światową. To zwycięstwo daje Rosji specjalną, wieczną przepustkę za wszelkie grzechy.

Oznacza to, że niepowodzenia takie jak zimna wojna, fiasko ZSRR w Afganistanie czy brutalna, trwająca inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022są nieistotne. Dla Putina naprawdę liczy się to, że Rosja pokonała nazizm. Zresztą uzasadnieniem inwazji Rosji na Ukrainę była „denazyfikacja” kraju.

2. Rosja jest światowym supermocarstwem

Putin przekonuje, że rozpad Związku Radzieckiego był największą katastrofą geopolityczną XX wieku, a jego misją jest przywrócenie Rosji dawnej chwały.

​​Rosja musi zademonstrować swoją siłę militarną i domagać się szacunku społeczności międzynarodowej. Stąd krwawe żniwa na Gruzji i Ukrainie oraz systemowe ludobójstwo w Syrii..

3. Rosja jest supermocarstwem nuklearnym

Putin sugerował lub otwarcie stwierdzał , że Zachód musi wziąć pod uwagę potencjał nuklearny Rosji. Zrezygnował z międzynarodowych porozumień o kontroli broni nuklearnej i umieścił rakiety nuklearne na sąsiedniej Białorusi.

Wierzy, że rosyjski arsenał nuklearny uniemożliwi jakiemukolwiek krajowi odważenie się na bezpośredni atak na niego.

4. Stłumić sprzeciw

Każdy, kto sprzeciwia się Putinowi, ma być ściśle kontrolowany, nękany, więziony i, jeśli zajdzie potrzeba, fizycznie eliminowany. Najlepszym przykładem jest prawnik, lider opozycji i działacz Aleksiej Nawalny, który był wielokrotnie więziony na podstawie fałszywych zarzutów, a nawet otruty środkiem paraliżującym novichok.

5. Wspierajcie prorosyjskich dyktatorów

Wspierając prorosyjskich dyktatorów, takich jak Bashar al-Assad w Syrii czy Aleksandr Łukaszenka na Białorusi Rosja może wykazać swoje polityczne znaczenie dla Zachodu. Oznacza także lojalność wobec rosyjskich sojuszników, którzy mogą na Rosję liczyć niezależnie od jej zbrodni.

Większość sojuszników Rosji to nie demokracje. Rosja niedawno zobowiązała się do zacieśnienia stosunków z Koreą Północną. Wspieranie takich krajów wskazuje na bardziej klasycznie faszystowski element ideologii Putina: chce on, aby świat wiedział, że demokracja nie jest jedynym możliwym modelem rządzenia.

6. Obwiniaj Zachód

Według propagandy Zachód jest jedyną stroną odpowiedzialną za rosyjską inwazję na Ukrainę.

Amerykanie wydają się być najbardziej uniwersalnym kozłem ofiarnym. Obwinia się ich za starania Ukrainy o członkostwo w UE.  Wiadomości telewizyjne w Rosji obwiniły USA za złą pogodę

Przedstawiając cały Zachód jako wroga rosyjskich interesów, Putin zapewnia sobie nieograniczony zasób usprawiedliwień dla ciągłej agresji wobec Rosji.

Faszyzm się zakorzenia

Ruszyzm jest obecnie rosyjską ideologią państwową. Istniał przed wojną na Ukrainie, ale konflikt stał się katalizatorem jego rozprzestrzeniania się w instytucjach i w ogóle w społeczeństwie. Choć jest to złożony system, który opiera się na stuleciach globalnego konfliktu, jego cel jest jasny: jedna ideologia, jeden przywódca, jedno państwo, jeden naród.

0.13475704193115